web templates free download
Mobirise

RASİH SELÇUK UYSAL – CEMİL GÖKÇE’YE MEKTUPLAR

ISBN: 978-605-9444-28-6
Baskı Yeri: İstanbul
Baskı Tarihi: Haziran 2017
Ebat: 16,5 x 23,5 cm
Sayfa sayısı: 139
Kâğıt: 60 gr. enso
Kapak: 300 gr. kuşe karton kapak, parlak selefon+lak
Cilt: Amerikan cilt
Fiyatı: 25 TL

Elinizdeki kitap nev'i şahsına münhasır birisi olan Cemil Gökçe'ye ilim, sanat ve edebiyat âleminden çeşitli isimlerin yazdığı mektuplardan oluşmaktadır.

Yayınladığımız mektupların çoğu Refik Halit Karay ağırlıklı olmasına rağmen, çeşitli kesimlerden değişik insanlara ait mektupların sayısı da bir hayli yekûn tutmaktadır. Belki bunların edebî değeri yoktur ama büyük kısmının gene de edebiyatçılara ait olduğu unutulmamalıdır. 

Mektupların neşriyle, Cemil Gökçe’ye ait en çoğu Refik Halit (Karay)’dan olmak üzere (7 Haziran 1939 tarihli mektupla başlayan ve 31/3/1964 tarihli mektupla biten 26 mektup, hatta buna Refik Halit’in oğlu Ender’in mektubunu da katarsak 27 mektup ve bir telgraf metni), Yusuf Ziya Ortaç’a ait 3 mektup, Münir Nurettin’e ait 5, Enis Fahri’ye, Cemal Kutay’a, Ali Fuat Başgil’e, Safiye Ayla’ya, Mesut Cemil’e, Cüneyt Orhon’a, Mehmet Doğan’a, M. Ali Sarı’ya ait birer mektupla 43 mektup metni yayınlanmış olmaktadır. Bunlara Cemil Bey’in Ali Fuat Başgil’e yazdığı mektupla, Refik Halit Karay’a çektiği ve onun cevap verdiği telgraf metinlerini de eklersek ve bunları da mektup gibi düşünürsek yayınlanan mektup sayısı 45’i bulmaktadır.

Sözkonusu mektupların okuyuculara ve ilgililere ilim, sanat ve edebiyat âleminden bir nebze de olsa görüntüler yansıtacağını ümit ediyoruz.